Eating Healthy On A Budget

Dieting on a budget

Photo by Richard Rutter

We live in a world where healthy food is so expensive people would rather buy a bunch of crap just to save a few bucks. It’s just the easier way out, which is fine every now and then but it shouldn’t become a habit.

My freshman and sophomore year in college, I was extremely broke, especially my sophomore year because I lost my financial aid. I go to school with a friend of mine and what we do is literally search every inch of my car for money. After searching for a while we always found like 3 or 4 bucks in change.

The healthiest thing around campus was Subway so as much as her and I wanted Subway, what were we going to buy with $4? Nothing. So we would end up going across street from campus to Mcdonald’s to buy two mcchickens and a large soda with no ice. It was my friend’s idea to get a soda with no ice because if there’s no ice there’s more room in the cup for soda and who doesn’t want more soda? haha

If we found a few extra bucks we would buy some fries but that was rare :(

Anyways, I just gave you that little story to show you guys that I know what it’s like.

Eating healthy does not have to be expensive, in fact it can actually be pretty cheap when you know what you’re doing. You just need to be a bit creative and everything will fall right into place

Eggs;

A box of Eggs only costs around 3 bucks or so. Eggs are great because they are a good source or protein and there’s a lot of different recipes you can make with them.

Peanut Butter;

Peanut Butter is filled with nice healthy fats and come on, who doesn’t love peanut butter? Depending on the size, peanut butter will cost anywhere between 3-5 dollars.

Greek Yogurt;

Zero in fat, rich in protein and filled with healthy enzymes to help your digestion. Greek Yogurt is one of my favorite snacks because it’s good and you can make it better by adding some fruit to it. Depending on where you shop, a little tub of Greek yogurt will cost around 1-2 dollars. I always get 10 whenever I go to the market.

Frozen Berries;

Berries are filled with natural sugar and antioxidants. Like I said above it’s great addition to your Greek Yogurt. You can also just make a nice smoothie or add them to your protein shake for some extra taste.

Frozen Broccoli;

Fresh is always better but on a budget you have to go with frozen. Broccoli is high in fiber and tastes good. Try to include it in most of your meals

Canned Beans;

Canned beans are cheap and ready to eat, just need to heat them up. The only downside of this is they are filled with more sodium but simply rinsing them down with water before heating them can help with that. Beans are also filled with a lot of fiber which is great. I’ve gotten canned beans for a dollar, sometimes even less.

Tuna;

Tuna is filled with a lot of protein. It’s extremely cheap and you can make a lot of different recipes with it.

Extra Lean Ground Turkey;

For those of you who follow me on Instagram (@EliteGreatness) you already know I love ground Turkey. I make it like every other day and I never get tired of it simply because it’s good and there’s so many things you can do with them. My favorite recipe is to make an amazing burrito. Extra Lean Ground Turkey cost more than regular Ground Turkey but it’s still only around $5 which is still pretty cheap.

Tilapia;

Great source or lean protein. It’s cheap, easy to make and taste good. Fresh Tilapia is always better but being on a budget it’s perfectly fine to get it frozen.

Leave a Reply